Министерот за надворешни работи Никола Димитров потврди дека Европската унија нема да ги отвори границите за македонските граѓани се додеа не се намали бројот на заразени од корона.

Во затворањето на границите нема политика туку се гледа епидемиолошката слика. Бројот на зареазени треба да биде 20 на 100.000 за да има отворање на границите.Ќе бидеме во контрола со сите земји-рече Димитров.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.