Вицепремиерот Димитров излезе со крајно контрадикторна изјава за тоа зошто  не се појавил на Комисијата бидејќи не сакал да го загрозува здравјето а од друга страна во карантин замина министерот за Европа во германското МНР, Михаел Рот и бугарската шефица на дипломатијата Захариева.

Но, по извршената епидемиолошка проценка на ризик донесена е одлука вицепремиерот  Димитров и министерот Османи да не одат во изолација.

Се прашуваме кога Димитров ја говори вистината, кога вели дека не сака да се појави во Собрание за да не си го загрози здравјето или тогаш кога вели дека нема потреба да оди во изолзација заедно со Османи?Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.