Maкедонскиот јазик во прегововарачката рамка во контект дека треба да се преведе целото законодавство на ЕУ на македонски јазик и оти целта на рамката е членство и оти ќе треба да има преведувачи во однос на употребата на македонскиот јазик.

Ова е одговорот на министерот за надворешни работи Никола Димитров на прашањето на „Република“ дали очекува преговачката рамка да биде одобрена од сите земји на ЕУ, вклучително и од Бугарија.

Изразувањето на правото на самоопреелување не може да биде проблематично во европски контекст во ЕУ. Ако зборуваме за пристапниот процес кон ЕУ тоа оди кон почитување на ова наше право-рече Димитров.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.