Министерот за надворешни работи Никола Димитров цел ден чекаше неговиот колега од Малта, Кармело Абела, да го поправи „киксот“ со именувањето на државата во честитката за Денот на независноста, за да ја преземе на својот профил на Твитер.

Абела во 11:42 часот објави твит во кој ѝ честиташе на Република Македонија, за вечерта да го повлече и во новиот пост да го употреби името според Преспански договор, кој го потпиша Димитров.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.