Вицепремиерот Никола Димитров ја демантира шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, која изјави дека нашата земја има исклучително ниско ниво на усогласеност, под 50%, со заедничката надворешна политика на ЕУ.

-Ова е скандалозна невистина. Нашиот степен на усогласеност со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ, според последниот извештај на Европската комисија (октомври 2020) за 2019 изнесува 92%-рече Димитров.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.