Позицијата на Европаката комисија е многу јасна, од самиот почеток ЕК е многу заинтересирана да види одржување на меѓувладината конференција со вашата земја, како и со Република Албанија, која, всушност, значи почнување преговори со Македонија и Албанија, колку што е можно поскоро. Од друга страна, процесот нс проширување се заснова на заслуги, а мислам дека и двете земји имаат направено многу во контекст на тој процес. Меѓутоа, сега е време да се оди напред, да се прави напредок, изјави евроамбасадот Дејвид Гир на заедничка прес-конференција со вицепремиеерот за европски прашања Никола Димитров.

Димитров очекува ставот на Европската комисија да го слушнат утре во Брисел од претседателката Урсула фон дер Лејен со која средба ќе има премиерот Зоран Заев.

Очигледно е дека огромно мнозинство земји-членки сакаат годинава што е можно побрзо да поченеме прговори и ние, и нашите соседи во Тирана. Моето разбирање е дека тоа е ставот и на ЕК, која впрочем тоа и го препорача во својот извештај и пакет за проширување од октомври минатата година. Тоа е нашата цел и на таа цел работиме заедно. Македонија ги исполни сите услови и се што требаше да стори на линија на европските принципи. Почетокот на преговорите е апсолутно заслужена работа и поради три нешта – изгубеното време години и генерации, очигледниот прогрес во изминатите години и покажанаото лидерство во реашавње тешки прашања, мислам дека македонската приказна е тест дали на ЕУ можеме да и веруваме во однос на целиот Балкан, рече Димитров.

Во однос на спорот од Бугарија, евроамбасадарот Гир одговори на прашање дека за тоа двете земји треба да се договорат да дојде до заемно прифатливо решение.

Европаката унија ги охрабрува и двете страни да дојде до заемно прифатливо решение. Што се однесува на прашањето на одвојување на Македонија од Албанија, тоа бешпе покренато при посетата на комесарот Вархеји. Тој повторно рече дека Европската комија работи на тоа да се закаже меѓувладина конференција со двете земји – со Македонија и Албанија. Меѓутоа, тој рече дека се уште не сме дојдени до таму и до тој момент. Се разбира, одвојувањето е исто така прашање со кое треба да се занимава Европскиоот совет на ЕУ. И, се разбира, тука се и 27-те земји членки кои го адресираат тоа прашање, изјави Гир.

За очекувањата од Бугарија, вцепремиерот Димитров одговори дека новите избори и техничка влада таму се  реален политички контекст кој е предизвик и дека е јасно, како што рече, дека „ниту ние, ниту ЕУ во регионот, нашите соседи и оние што се членки во Унијата, имаме луксуз да чекаме повеќе“.

Многу време помина, мислам дека има голем проблем со европската перспектива во многу земји. Има и други избори – кај нас има локални во есен, во Бугарија има претседателски во ноември. Но, без разлика на предизвиците, мора да се видиме и сосем да ја свртиме динамиката. Тоа ќе биде добро за нас. Ќе биде добро со Софија да се вратиме на колосекот на партнество и пријателство и тоа, исто така, ќе биде многу добро за Европската Унија. Во последниве години малку светли точки имаме на Балканот. Од Македонија доаѓа надеж и токму затоа, одлуките што ќе се прекршат околу нас ќе имаат рефлексија врз целиот регион на Западен Балкан. Наше е да најдеме начин, согласно европските принципи, да излеземе, на некој начин, од овој многу штетен ќор-сокак годинава, рече Димитров.

Нашата битка денес е всушност битка и на Европа самата со себе, да си го одржи зборот. Крајно време е да ги почнеме заслужените преговори за членство и така ќе бидеме заеднички победници. Да ни е честит Денот на Европа.

Ова е пораката што денеска ја испрати заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, кој заедно со шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија, амбасадорот Дејвид Гир ја посетија канцеларијата на Еко Пошта корисник на проектот ЕУзаОтпорност.

Тој нагласи дека ЕУ нема да биде целосна доколку не ги интегрира и земјите од Западен Балкани и на тој начин не го комплетира проектот на обединети европски држави. На Денот на Европа, рече во обраќањето Димитров, повторно зборуваме за иднината, за мирот, за заедништвото, стабилноста и просперитетот на нашиот континент и треба да се вратиме кон основата, кон она што не обединува и заради кое сакаме заедно да ја градиме нашата заедничка иднина.

  • С Македонија не само што сака да биде дел од ЕУ, туку често пати сме покажале дека знаеме да се однесуваме така, конкретно прекуи нашето дејствување како стабилен партнер на меѓуанародната сцена и според зборовите токму на ЕУ – светол пример во регинот за решавање на тешки прашања. Тоа е патот по кој чекориме одлучно и непоколебливо и нема да се откажеме без оглед на предизвиците затоа што македонсктие граѓани заслужуваат да бидат и формално дел од ова семејство, истакна ДИмитров.

Додаде дека она што не обединува се вредностите и стремежот за подобар живот за македонските граѓани кои тоа го заслужуваат, преку итно откочување на европскиот пат. Оваа определба, подвлече, е врзното ткиво што го обединува целото наше општество, од партиска, од политичка, од етничка природа.

Вицепремиерот Димитров потенцира дека во 21 век недозволиво е да работиме на разединување, на актуелизирање на теми за проемна на граници, на идентитетски прашања кои се повеќе наратив на 19 и почетокто на 20 век.

– Пандемијата на КОВИД – 19 не потсети колку сме сите заендо поврзани, зависни едни од други и ранливи, без ралзиак каде се наоѓаме, дали сме големи или мали, но силно обединети во различностите и си помагаме меѓусебно, рече Димитров.

Тој истакна дека ЕУ од почетокот на кризата покажа дека е неспоредливо најголемиот донатор на нашата земја во борабата со пандемијата.

Димитров упати и честитки до компанијата Еко Пошта корисник на проектот ЕУзаОтпорност, која се занимава со транспорт на кореспонеднција и стоки, без да ја загрози животната средина поддршка.

Амбасадорот Гир потсетувајќи дека ова е втора година по ред што го одбележиваме Денот на Европа во околности полни со предизвици поради пандемијата со КОВИД – 19.

Потсети дека веќе е почната програмата за масовна вакцинација во РС Македонија,  а на почетокот на оваа година првата пратка од околу 120.000 вакцини се донирани од страна на ЕУ.

И ова е само последната поддршка од страна на ЕУ која што ние ја обезбедуваме на РС Македонија од самиот почеток на пандемијата некаде 230 милиони евра во обезбедување на итна медицинска помош која што вклучува над 25 вентилатори, 35 парчина медицинска опрема, како и над 2 милиони парчиња лична заштитна опрема,како и друга финансиска помош се со цел за ублажувањње на социо-економските последици од пандемијата и за зачуввуање на нработните места, рече амбасадорот Гир.

Една таква иницијатива во рамки на проектот ЕУ за отпорност, што обезбедува 40 милиони евра бескаматни кредити, како и грантови за поддршка на мали и средни претпријатија, како и за поддршка на жени и мажи кои се соочуваат о ризикот на невработеност, и сето ова, подвлече Гир, се се случува со помош на Банката за развој на С Македонија, како и Агенцијата за вработување.

Ние навистина како ЕУ сме горди на конркетните резултати кои кшто оваа иницијатива ЕУ за отпорност ги има постигнато затоа што повеќе од 2.500 компании добија или се корисници на бескаматни кредити.  Повеќе од 2.100 жени и мажи коишто се соочуваат со ризикот од невработеност, успеаја да ги сочуваат своите работни места, додека над 624 компнии беа во можност да создадат 793 работни места од кои 49 по основ се жени. 55 посто од сите нив од вработнеите се на возраст до 29 години, информираше евроамбасадорот Гир.

Додаде дека повеќе од 1.200 нови компании се создадени, како помош во рамки на овој проект.

Амбасадорот Гир информира дека денеска биле во посета на  таков корисник на оваа програма ЕУ за отпорност наречена Еко пошта, која е создадена и менаџирана, управувана од страна на жени, компанија која што специјализира во разнесување на пратки на еколошки начин.

И не помалку од економски аспект, јас можам да ве уверам како што патем го  имам направено  и порано дека ЕУ ќе продолжи да даде помош на вашата земја во корист на луѓето за да можеме да ги множиме ваквите успешни стории во вашата земја, истакна евроамбасадорот Гир. цр

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.