Државната изборна комисија обработи 97,51 отсто од гласовите на избирачите. Ова се резултатите од првиот круг на претседателските избори 2019.

Блерим Река освои 76.682 гласови односно 10,35%.

За Гордана Силјановска Давкова гласале 315.502 гласачи односно 42,58%.

Стево Пендаровски доби 316.555 гласови односно 42,72%

Неважечки се 32.275 ливчиња односно 4,36%

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.