Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи 32-та седница, на која ќе биде разгледано Упатството за ракување со изборниот материјал, за општинските изборни комисии и избирачките одбори.

На дневен ред се и Прирачникот за пополнување на обрасците за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето, како и поднесените барања за овластување за набљудување на претседателските избори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.