Државната изборна комисија на јавна седница во моментот ги соопштува официјалните резултати од првиот круг од гласањето на локалните избори.

Прелиминарните резултати покажаа дека се избрани градоначалници во 34, од вкупно 80 општини. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на 17 октомври освои 17 градоначалнички места, СДСМ 8, а ДУИ три.

Во втор круг ќе се гласа за избор на градоначалник во 44 општини и во Град Скопје. Прегласување ќе има во Центар Жупа и Маврово Ростуше бидејќи во првиот круг немало излезност од најмалку една третина од запишаните избирачи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.