До 15 часот излезноста на предвремените парламентарни избори е 31,78 отсто од обработени 3.435 избирачки места на кои гласале 432.026 граѓани, соопшти Државната изборна комисија на попладневната прес-конференција.

Според податоците на ДИК, најголема излезност има во Третата изборна единица, а најмала во Шестата изборна единица.

ИЕ 1: 34,51

ИЕ 2: 29,96

ИЕ 3: 37,24

ИЕ 4: 35,56

ИЕ 5: 31,51

ИЕ 6: 22,85

До ДИК до овој момент, нема пристигнато никаков приговор или најава за нерегуларности.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.