Денеска се навршуваат 9 години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров.

Тој почина на 1 јануари 2012 година на 94 години во својот дом во Скопје.

Делегација на Владата предводена од министерот за правда Бојан Маричиќ и министерката за образование и наука Мила Царовска денеска положи цвеќе на гробот Глигоров, во алејата на великаните на Градските гробишта Бутел во Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.