Премиерот во заминување Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши денеска во 15:30 часот одржаа средба во клубот на пратеници.

Денешната средба беше одржана за да почнат разговори за евентуално учество во владата на Алтернатива, бидејќи веќе е познато дека позицијата, но и опозицијата имаат 60 пратеници и ниту една страна нема мнозинство, пишува InfoShqip.

Од блиски извори, InfoShqip дознава дека средбата првично почнала тензично каде премиерот Зоран Заев се посрамотил од лидерот на Алтернатива Африм Гаши, бидејќи овој зборувал за градење на државата и поднел високи барања.

Гаши од почетокот на средбата отворено и сосема јасно се изрази, посочувајќи му на премиерот дека ако Алтернатива ја гледа само како 4 броја, нема потреба да се продолжуваат разговорите бидејќи Алтернатива е иднината на оваа држава.

InfoShqip дознава и дека Заев предложил нов мандатар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.