Тони Дескоски, професор по меѓународно приватно право и по меѓународно арбитражно право на Правниот факултет „Јустинијана Прима“ во Скопје, смета дека сонцето од Кутлеш е „најголемото подметнување на македонизмот“.

Знамето со Сонцето од Вергина не е македонско национално знаме. Само три години беше државно и тоа беше една од најголемите грешки. Тој симбол не го познавале ни Илинденците, а ни партизаните во НОБ. Тоа знаме е најголемото подметнување на македонизмот. Треба сложно да го отфрлиме и да се ослободиме од овој грчки симбол. Грците нека си ги величаат своите симболи“, коментира сопругот на донеодамнешната министерка за правда Рената Дескоска под објавата на Фејсбук на еден од основачите на организацијата Македонски национален совет, Роберт Милески.

Последниве месеци поминав низ десетици струшки и охридски села. Буквално на секоја бандера и на неброени куќи се вее…

Posted by Robert Mileski on Saturday, 12 September 2020

Дескоски беше дел од тимот што ја застапуваше Република Македонија во добиениот спор со Грција пред Меѓународниот суд во Хаг во 2011 година за прекршување на Привремената спогодба.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.