Министерката за правда Рената Дескоска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците. Таа одговарајќи на повикот на координаторот на СДСМ пратениците од неговата партија да не дискутираат за овој закон за да се скрати времето за негово донесување иако беше пријавена за збор одби да излезе на говорницата и да дебатира со пратениците.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицески рече дека е срамота министерот за правда да бега од дебата со пратениците особено ако се има предвид дека станува збор за закон за кој СДСМ со месеци ги убедува пратениците да гласаат.

Во знак на протест, Мицевски побара 1 час пауза.

Талат Џафери ја прекина седницата и продолжението го закажа во 13 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.