Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека новиот закон за ЈО треба да обезбеди измена на изборот на обвинителите со зголемување на критериумите за нивен избор.

Целта беше да се обезбеди независност на обвинителите кое треба да гони висока корупција и кое треба да ги процесуира случаите на СЈО, објасни Дескоска.

Таа објасни и дека се предвидува зголемување на бројот на обвинители во Обвинителството за организиран криминал без да се прејудицира нивниот избор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.