Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи со Ковид-19 во:

Скопје-165, Куманово-30, Дебар-9, Штип-4, Прилеп-10, Тетово-14, Струга-11, Велес-25, Битола-10, Охрид-19, Кавадарци-22, Гостивар-11, Гевгелија-8, Струмица-13, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-14, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-3, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-4, Неготино-11.

Починати се 10 пациенти од кои двајца од Скопје (54 и 90г.), еден од Куманово (73г.), два пациенти од Прилеп (59 и 56г.), еден од Охрид (72г.), пациент од ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), од Струмица (71г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и еден пациент од Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69.476, на починати е 2.682, а бројот на активни случаи изнесува 16.231. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38330, активни 9985
• Куманово 4981, активни 477
• Дебар 704, активни 134
• Штип 3421, активни 194
• Прилеп 4440, активни 305
• Тетово 4939, активни 706
• Струга 2126, активни 196
• Велес 2933, активни 392
• Битола 3162, активни 366
• Охрид 2633, активни 443
• Кавадарци 2372, активни 463
• Гостивар 3515, активни 444
• Гевгелија 1242, активни 206 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2456, активни 453
• Крива Паланка 697, активни 94
• Радовиш 668, активни 77
• Крушево 188, активни 35
• Кочани 1687, активни 155
• Пробиштип 472, активни 34
• Демир Хисар 240, активни 27
• Македонски Брод 236, активни 16
• Пехчево 173, активни 24
• Берово 557, активни 55
• Валандово 323, активни 31
• Виница 474, активни 58
• Делчево 710, активни 230 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 206, активни 14
• Свети Николе 1061, активни 71
• Кичево 1645, активни 190
• Ресен 692, активни 125
• Неготино 1106, активни 231 (176 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2118 теста се преку: ИЈЗ-531, ЦЈЗ Скопје-48, Авицена-263, Биотек-195, МАНУ -97, Клиника „Жан Митрев“-120, Систина со PCR метода -171, лабораторија Лаор –103, Судска медицина-48, ЦЈЗ Битола-46, Синлаб-21, Ремедика-16, ЈЗУ (рапид тест) -457, УК Пулмологија со алергологија –2. Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на Ковид -19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.