Денеска зборот Татковина е избришан од нашиот речник. Денеска започнува борбата за Независна и Слободна Република Македонија. НИКОГАШ СЕВЕРНА!, пишува на својот Фејсбук профил Тони Михајловски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ откако пратениците во Собранието денеска ги изгласаа уставните измени со кои се менува уставното име на зeмјава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.