Денеска е голем празник. Православните верници го прославуваат Петровден. Со денешниот ден завшија и петровденските пости. Во Скопје најмасовно беше посетен храмот Св.Петар и Павле во Ѓорче Петров.

Оваа црква денеска ја посети и носителот од втората изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.