Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија, а ќе оствари средби со домаќинот, шефот на дипломатијата Никола Димитров, со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот во заминување Зоран Заев. Главни теми во разговорите ќе бидат европерспективата на Македонија и регионот, билатералната соработка и Преспанскиот договор.

Како што соопшти МНР, предвидено е Димитров и Дендијас да оджрат тет-а-тет средба, по што ќе следуваат пленарни раговори помеѓу делегациите на двете министерства. Тема на разговор ќе бидат билатералните односи, политичката и економската соработка, како и европската перспектива на нашата земја и регионот. Исто така, предвидено е да се разгледаат и можностите за унапредување на политичкиот дијалог меѓу двете земји, во светло на имплементацијата на обврските од Преспанскиот договор.

Дендијас во пресрет на посетата, во ексклузивна изјава за МИА вели дека доаѓа во земја сосед и набргу сојузник на Грција во НАТО, со силна поддршка за нејзината евроинтеграција.

Посочува дека Грција работи на преземање конкретни иницијативи, со цел ЕУ да даде зелено светло за нашата земја, а притоа изразува поддршка за европската перспектива и на регионот, политика која, како што вели, преку Солунската агенда, Атина ја вовела во приоритетите на Европската унија.

Нашата поддршка за почеток на пристапните преговори на Македонија со Унијата е дадена. Работиме на тоа и преземаме конкретни иницијативи, во консултација со сите наши партнери во ЕУ, со цел колку што е можно поскоро, во таа насока, да се донесе позитивна одлука во Унијата. Секако, она што се подразбира е дека од страна на Република Македонија не треба да се намали интензитетот на напорите за усогласување со европските стандарди. Исто како што се подразбира и дека од страна на Грција ќе има силен поддржувач во овој нејзин обид, порачува Дендијас.

Доаѓа, вели, во „земја сосед и набргу сојузник на Грција во НАТО“ и во земја која очекува „да биде и партнер на Грција во Европската Унија во не толку далечната иднина“. Се надева на конструктивни средби што ќе донесат резултати во корист на двете соседни држави, резултати видливи и за граѓаните. Со министерот Димитров, со кого веќе се сретнале неколку пати во изминатиот период, посочува дека имаат искрен однос на заемно почитување и меѓусебно разбирање и работат за суштинско зајакнување и продлабочување на билатералните односи во поширокиот спектар на области.

Во однос на Договорот од Преспа, шефот на грчката дипломатија порачува дека тој е обврзувачки и за двете земји и додава дека неговото целосно спроведување значи и дополнителен поттик за поголем развој и просперитет на двата народи.

Неговото почитување е предуслов за непречен европски тек на Македонија и затоа треба целосно и доследно да се спроведе. Целосното спроведување значи напуштање на провокациите од минатото, значи консолидација на добрососедските односи и заемно почитување. Значи дополнителен поттик за поголем развој и просперитет на нашите народи, истакнува Дендијас, кој денеска заедно со заменик-министерот за надворешни работи надлежен за економска дипломатија Костас Франкојанис ќе престојува во еднодневна посета на Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.