Во Македонската академија на науките и уметностите денеска ќе биде одбележан Денот на академијата.

Во рамки на одбележувањето ќе биде положено цвеќе на споменикот на Блаже Конески, а пригодна реч ќе има академик Љупчо Коцарев.

По повод Денот на Академијата на годинашните добитници Павол Жиго и ќе им биде доделено и меѓународното признание „Блаже Конески“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.