На социјалните мрежи е објавено видео од Кирил Жерновски, дедо на Андреј како лично тој го пречекува бугарскиот Цар “ослободител” и “администратор”. За време на окупацијата од Бугарија бил заменик кмет на Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.