Како што најавив дека обвинителот Бурим Рустеми денеска на главна расправа на   ТНТ се произјасни во врска со доказите на одбраната и не даде согласност за да се прочитаат доказите на одбраната.Иако се уште не се прочитани и изведени доказите  предложени од стана на поранешната СЈО, реагира адвокатот Мерџан Даути.

Тој бара да се почитуваат  законите во  Македонија и потсетува на претходниот разговор со Рустеми.

дека предметот ТНТ како и другите предмети кои ги застапува пред Основниот кривичен суд имал договор со судот да завршат до крајот на година т.е најкасно до 15.12.2021 година.

Успеал, му честитаме-реагира Даути

Тој поставува прашањето каде е тука еднаквоста на оружјата кога претходно обвинителството и судот договараат што треба да се случи на главна расправа.

Ве молам итно да превземете соодветни мерки со цел владеење на законите во  Македонија и водење на судски постапки согласно позитивните законски прописи-бара Даути.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.