Делегација на Државната изборна комисија, предводена од претседателот Александар Даштевски, а во која се и Кренар Лога, Оливер Ристовски и Бобан Стојановски,  \престојува во Тирана.

На средбата со претседателот на Централната изборна комисија на Република Албанија Илирјан Целибаши  и неговите соработници, разменети се искуства помеѓу двете институции и конкретизација на оваа соработка во иднина.

Имајќи предвид дека Република Македонија се соочува со предизвик за електронска идентификација на гласачите, интересот на делегацијата на ДИК беше насочен кон имплементација на овој проект од страна на ЦИК на Албанија, сто во соопштението на ЦИК.

Се додава дека Целибаши ги запознал со законските регулативи поврзани со изборната технологија, процедурите и чекорите што ги следи ЦИК за спроведување на електронскиот систем за идентификација на гласачите.

Тој при тоа  извршил демонстрација на електронски уред за идентификација.

Од име на ДИК, Даштевски изразил интерес за набљудување на парламентарните избори што треба да се одржат на  25 април идниот месец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.