Смртта на матурантот Тони Сали е уште една трагедија која ѝ се припишува на борократијата. Заглавен во административните лавиринти Сали замина пред државата да го признае дека постои.

Директорот на Управата за водење на матични книги Бујар Дардишта вели дека Управата за матични книги се раководи и врз Законот за матични броеви и на Законот за семејно право, а во случајот за Тони Сали, матурантот кој почина без да добие матичен број, Дардишта рече дека тој во Управата за матични книги е регистриран со формулар за аплицирање од страна на болницата. Сепак, според него, регистрацијата да биде завршена покрај податоците за мајката, мора да се утврди и името на новороденото дете.

Станува збор за двајца граѓани, две лица со бугарско државјанство кои немаат македонско државјанство. Мајката на Тони Сали во 2002 година роди син, кој подоцна го доби името Тони Сали. Ве поканувам вас и колегите кои се тука со нас, кога сакате, со камери да одиме во Управата за матични книги и ќе видите дека детето кога е родено, 2002 година, е регистрирано со формулар од болницата, упатен до нашата дирекција. За да биде целосно, покрај податоците за мајката, мора да се утврди и името на новороденото дете. Такво нешто не е сторено.Според Законот за евиденција за мајчинство, за секое новороденче, родителите или еден од родителите се должни да го претстават детето во рок од 30 дена. Доколку се одложи еден ден по овој рок, тоа ќе биде регистрирано, но мора да подлежи на административна постапка, рече Бујар Дардишта во емисијата „200“.

.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.