Од вторникот на територијата на Македонија стапи во сила полицискиот час, кој ќе трае до 20 април, со надеж дека бројките на заразени од корона вирусот ќе се намалат.

Епидемиологот Драган Даниловски е револтиран од односот на популацијата, која уште еднаш покажа неодговорност во однос на движењето.

Оваа состојба е сега како да сме овци, на кои им треба овчар со стап, да ги внесе во трло. Се чувствувам како овца дека некој од страна треба да ми издриктира дека не смеам да се движам, да не правам веселби, дружби и одење по кафулиња. Мора да помогнеме во целата работа за ова планетарно искушение, истакна Даниловски во гостувањето во Студио 10 на ТВ 24.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.