Пратеникот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Владата на СДСМ во трите години мандат не направила ништо на полето на борбата против загадувањето, иако, како што рече кога биле во опозиција најавувале многу мерки, како што се проширување на топлификациската мрежа, гасификација, електрични автобуси, трамвај …

Спротивно на најавите, рече Данев, не е донесена ниту една вистинска мерка за намалување на загадувањето, многу малку средства се издвојуваат за таа намена, што, како што рече, е резултат на институционална неспособност и волја да се направи нешто.

-Затоа ги намаливте давачките за увоз на петрол кокс и дозволивте употреба во индустриски објекти, кој се гори не само во Макстил и во Цементарница, туку и во фабрики за производство на тули, рече Данев додавајќи дека тоа е една од причините за загадувањето во Струмица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.