И во минатото се случувало наместо да се донесе пресуда, да се одлучи случајот да се преотвори, односно да се повтори судењето. Ова за „Фокус“ го појаснува поранешниот судија и претседател на Врховниот суд, Дане Илиев, откако денеска во Кривичниот суд, наместо да биде соопштена пресудата за случајот „Тортура“, судечкиот совет одлучи случајот да се преотвори.

Се случувало и порано, но не многу често, наместо да се донесе одлука да се одлучи за повторување на постапката и тоа го дозволува ЗКП. Кога советот се повлекува да донесе одлука, пред сите да гласаат, се констатира дали се е расчистено. Доколку не е, тогаш се одлучува за преотворање, ни изјави поранешниот судија Илиев.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.