Во текот на втората светска војна беа убиени над шест милиони невини деца, жени и мажи Евреи. Меѓу нив и 7.144 македонски Евреи кои своите животи ги загубија во логорот на смртта Треблинка. Денеска и во Македонија е одбележан 27 ми Јануари денот на жртвите од Холокаустот.

Aмбасадорот на државата Израел во Република Македонија, Дан Орион, вели дека добро е што Македонија има музеј на Холокаустот, но смета дека тој треба да биде поотворен и послободен во покажувањата на злосторствата за време од холокаустот, како и да продолжи да функционира и за време на пандемија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.