Режисерот Борис Дамовски, кој беше обвинет, па амнестиран во случајот „27 април“, по изрекувањето на пресудата од вкупно 211 години затвор за обвинетите за истиот случај, коментира дека пресудата е срамна, а процесот насочен против македонското ткиво.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.