Премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави на суд како сведок за настаните на „27 април“. Тој како тогашен лидер на опозицијата треба да одговори за текот на конститутивната седница, изборот на Талат Џафери за спикер, како и за инцидетите кои следеа по неговиот избор.

Сепак, со оглед на последните случувања и протестите малку е веројатно дека Заев ќе собере храброст и ќе дојде на суд.

Покрај Заев, денеска треба да сведочи и лидерот на Алтернатива Африм Гаши.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.