Ако нема договор за избори, тогаш ќе има нова вонредна состојба. Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски се закани дека доколку партиите не се договорат до 30 мај за термин кога би се одело на гласање, тогаш треба да се продолжи вонредната состојба.

“Јасно е, ако до 30 мај нема договор за избори, ние ќе мораме да ја продолжиме вонредната состојба. Имаме секој ден нови заразени, тоа е факт, но далеку сме од претходните недели. Граѓаните не може да се водат од интересите на една партија. Затоа имаме прилика да се договориме кога ќе имаме избори”, изјави Манчевски за “Детектор”

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.