Премиерот во заминување Зоран Заев денеска присуствуваше на отворањето на четвртата Меѓународна научна конференција што ја организираше Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ во рамки на Отворените денови.

Пречекот приреден за премиерот во заминување, за професорката Ганка Цветанова е срамен за сите присутни.

Да се засрамите сите македонисти и универзитетски професори кои што денес го пречекавте, му апалаудиравте, се смеевте на недоветните шеги и се сликавте со човекот кој го урниса статусот на македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската држава!, порача професорката Цветанова.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.