Интерес Ваков несериозен однос кон Уставниот судот немало во изминатите речиси 60 години од неговото постоење. Се прашувам дали пратениците знаат која е улогата на овој суд и кој е тој кому му одговара ваквата состојба? Навистина е несфатливо зошто не го почитуваат Уставот, вели претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска за „Слободен печат“.

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, очекува пратениците „веќе од утре“ да почнат да работат, ако треба и по 20 часа, за конечно да ги избера уставните судии за да не се случи Судот да стави клуч на врата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.