„Недозволиво е да нема мамографии и ехо, недозволиво е да се суспендираат сите превенции зошто терциерни клиники се направени лежални за болни од ковид каде скоро ништо освен кислород не добиваат. Апсурдно е да се суспендира оперативен програм, кој Q онда правите ковид тестови за било каков прием? Лудачки е да барате извештаи од контролни специјалистички прегледи на 6 месеци за да земе терапија хроничен пациент а термини нема со месеци никаде, буквално“!

Доктор Ненад Лазаров повторно револтиран од здравствениот систем во државата, преку својот фејсбук профил ги посочува недостатоците кои одат на штета на здравјето на граѓаните. Во неговиот статус тој посочува:

-Идиотски е да нема термини за тестирање за ковид, или кога има тоа да биде по неколку дена, малоумно да не можам да препишам лек кој му треба на пациент! И врв на неспособност е што во последниов период, 3 од 5 дена не ви функционира здравствен електронски ситем! Што праите бе вие по цел ден по фотељи??? Ова е веќе хорор од 2 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.