Вакцинален пасош ќе добијат сите граѓани кои ќе ги примат двете дози на вакцината против ковид-19, рече д-р Виктор Исијановски, директор на Здравствен дом Скопје, во денешното гостување на Сител.

Тој изјави дека закажувањето за вакцинација ќе оди строго преку порталот вакцинација.мк и „Мој Термин“.

Колку што сум запознаен, за сите оние лица кои патуваат во странство поради задоволство или поради бизнис, „Мој Термин“ подготвува еден таков сертификат, којшто ќе биде издаван по примањето на втората доза. Па така, граѓаните нема да имаат никаков проблем доколку заминат во држава којашто ќе им бара да приложат документ за примена вакцина, рече Исијановски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.