Ми се виде интересно и го споделувам јавно, зашто низ содржината можеме да стекнеме (груба) претстава како успешно функционира наставата во живо во тамошните училишта, со секојдневно имање увид во епидемиолошките ризици и со мерки за нивно минимизирање. Како до увид? Тајната е во честото тестирање – секој втор ден – и тоа, дома! Настрана маските, проветрувањето, хигиената… И нам урнек да ни биде…, објави епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, на својот профил на социјалните мрежи, за тоа како изгледа наставата во германските училишта.

Тој го објави целото писмо од германскиот министер за образование, Грант Хендрик Тоне, до родителите и чуварите на законот.

Минатата недела добивте информации од мене за почетокот на новата учебна година. Некои од вас ми напишаа дека не се согласуваат со одредени мерки. Затоа, би сакал повторно да ги објаснам одлуките.

 

Можам да разберам дека некои родители се незадоволни од тоа што нивните деца треба да носат маска на час. Но, постојат добри причини за тоа: Во моментов, бројот на инфекции нагло се зголемува, особено кај децата и адолесцентите. Тоа нема никаква врска со училиштето, бидејќи беше затворено за време на празниците. Но, тоа има влијание врз почетокот на новата учебна година; тука треба да бидеме особено внимателни. Сакаме сите деца и млади луѓе да можат да одат на училиште. Токму ова ни го кажаа учениците – сакаат да одат на училиште, сите и заедно.

 

Затоа поставивме специјална „заштитна мрежа“:

 

1. Повеќе тестирање!

 

Првите седум училишни денови се тестираа секој ден, потоа три пати неделно. Тестовите ќе продолжат да се дистрибуираат бесплатно од училиштето. Секој што е вакциниран или оздравен не мора да се тестира. Ова го препорача Државниот завод за здравство.

 

2. Маска и на час!

 

Маската е особено корисна за да се спречи ширењето на вирусот. Тоа спречува цели часови да не мора да бидат ставени во карантин. Ниту едно дете не треба да носи маска цел ден. Секогаш има паузи – во училишниот двор, додека јаде, на часови по јазик. Колку се помлади децата, толку почесто ќе има паузи додека ја носат маската.

 

3. Редовно проветрување!

 

Дури и ако има уреди за вентилација во училницата, проветрувањето мора редовно да продолжи да се спроведува. Овие уреди можат само да го надополнат проветрувањето од прозорците, а не да го заменат. Тие, исто така, не спречуваат носење маска.

 

Во новата учебна година веќе не е можно учениците да бидат ослободени од настава во училница, затоа што не сакаат да бидат тестирани. Оваа опција е достапна само за деца и адолесценти кои припаѓаат на ризичните групи според РКИ (Robert Koch-Institut) и за оние:

 

• кои се во 1-6 одделение или

 

• кои не можат да се вакцинираат од медицински причини или

 

• ако на нивното училиште е изречена мерка за заштита од инфекција од страна на здравствениот оддел.

 

Задолжителното школување продолжува да важи – не е на родителите да одлучат. Во изминатите неколку месеци, тестирањето дома е добро воспоставено, процесите се одамна познати и децата и адолесцентите се запознаени*. Ништо во врска со тоа нема да се промени, ако биде потребно да се прават повеќе тестирања.

 

Сите мерки – вентилација, техничка поддршка за проветрување преку прозорци, маска, тестирање, миење раце и фиксни студиски групи – функционираат заедно како парчиња од сложувалка. Секоја индивидуална мерка сама по себе не е доволна за заштита од инфекција, но сите заедно гарантираат дека училиштата се безбедни и дека наставата во училница може да се одвива за секого – и тоа е и ќе остане нашата декларирана цел.

 

Задоволен сум што особено голем број млади луѓе на возраст од 12 години во Долна Саксонија ја користат понудата за вакцинација. Притоа, тие исто така придонесуваат за безбедноста во училиштата. За сите што би сакале да се вакцинираат, специјалната кампања за вакцинација со многу понуди во моментов се одвива низ Долна Саксонија. Можете да најдете детални информации, локации и датуми на следната врска: (линк)

 

Сегашната регулатива важи до 22 септември 2021 година. Ние веќе работиме на следните чекори. Нашата цел е постепено да се откажуваме од маската на час – почнувајќи од најмладите во основно училиште. Работиме на тоа напорно. Сакаме да им понудиме на учениците што е можно повеќе нормалност: Тоа треба да започне со сигурна посета на училиште, доколку е можно да не биде прекината со карантин. Потоа сакаме постепено да ги намалуваме ограничувањата.

 

Барам ваша поддршка во овој поглед. Разговарајте за мерките со вашето дете, охрабрете го ако не е сигурно и придружувајте го со љубов, како што можете само вие како родители и законски старатели! Заедно успешно ќе ја преживееме оваа фаза од пандемијата! Грижете се за себе и бидете ми здрави!

 

– Секој втор ден на децата им се даваат брзи тестови за дома. Сабајлето на секој втор ден, пред тргнување на училиште, родител го тестира детето, на посебно дадена листа го внесува резултатот на тестот и става потпис. Во училиштето наставниците ги прегледуваат листите и тие ставаат свој потпис. Тестовите се бесплатни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.