Епидемиологот Драган Даниловски смета дека настава во живо од први септември, кога почнува новата учебна година, би била изводлива само ако родителите и членовите на најтесното семејство, баби и дедовци, на ученикот бидат вакцинирани.

Ако продолжи динамиката со бројките на заболени од коронавирусот, наставата во живо би била изводлива само ако родителите на сите деца бидат вакцинирани и доколу на децата им се обезбеди секоја недела да се проверуваат со брзи антигенски тесови. Децата не би ги вакцинирал освен со Фајзер. Само децата со хронички здравствени проблеми кои се под висок ризик доколку се заразат со вирусот. Јас децата не би ги ставил во приоритетна група од причина што е недозволиво да се вакцинираат деца и со нив да се прави колективен имунтет, а истовремено во државата да нема опфат од 50% вакцинирани граѓани. Прво треба да се вакцинираат возрасните, рече Даниловски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.