Директорот на Институтот за белодробни заболувања „Козле“ д-р Анѓелчо Андоновски, кој е и член на Комисијата за заразни болести, за Канал 5 вели дека во болницата во моментов се згрижуваат возрасни пациенти, родители на кои им треба хоспитализација, заедно со нивните деца.

Но, доколку болничките кревети во Инфективна и во модуларната болница се полни болните ќе се праќаат во „Козле“.

Тој не смета дека треба да се воведе полициски час, а моменталната состојба со коронавирусот ја оценува како „трета светска војна“, но здравствена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.