Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова му реплицира на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за безалтернативноста на Преспански договор во однос на членството на Македонија во Европска унија. Нејзиниот коментар доаѓа веднаш по терористичкиот напад во Стразбур.

Францускиот амбасадор Тимоние ни порачува дека не постоел резервен план за Договорот од Преспа. Алтернативата било да се остане парализиран на патот кон ЕУ. Ако е ова ‘таа’ ЕУ каде што треба да итаме, јас би да останеме и причекаме…, напиша таа на Твитер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.