Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова јавно го прозива шефот на дипломатијата Никола Димитров за бугарското условување на евроинтеграцијата на Македонија со откажувањето од македонскиот јазик и од малцинството во Бугарија.

„Реплика на првиот македонски буквар издаден од грчката влада во 1925г и тоа под притисок на Друштвото на народите со цел да се сочува културната и јазична посебност на македонското малцинство во Егејска Македонија денешна Северна Грција. @NDimitrovMK каде ќе ти оди душата?“, прашува Цветанова на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.