Професорот Љубомир Цуцуловски, во гостување на ТВ „Канал 5“ говороше за случувањата на 27 април при што истакна дека организатор на случувањата на 27 април е тој што најмногу доби од тие случувања.

Како што потенцира Цуцуловски, правното насилство што е направено при гласањето на Талат Џафери на 27 април е е пострашно од физичкото насилство, затоа што пред да влезат луѓето во парламентотсе доведе во прашање опстанокот на една држава со тоа што се случуваше внатре, односно тоа неуставно гласање за Претседател на Собранието.

Професорот вели дека за него пострашно е прекршувањето на законите што го прави држвата отколку тоа го прават граѓаните.

Исто така, Цуцуловски е дециден дека луѓето кои на 27 април влегоа во Собрание не требало да ги судат за тероризам.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.