Статистика на земјите од Балканот и нивната досегашна погоденост од коронавирусот.

Мртви на 1 милион жители:

Словенија 22
Македонија 16
Турција 12
БиХ 11
Грција 9
Албанија 8
Србија 8
Хрватска 5
Бугарија 4
Црна Гора 3

Заразени на 1 милион жители

Словенија 558
Турција 558
Црна Гора 417
Хрватска 364
Србија 355
Македонија 341
БиХ 275
Грција 193
Албанија 145
Бугарија 93

Тестови на 1 милион жители:

Словенија 15896
Црна Гора 3708
Турција 3643
Хрватска 3559
Грција 3409
Македонија 3154
Бугарија 2663
БиХ 2106
Србија 1630
Албанија 1176

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.