Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска ги посети полициските службеници кои ги обезбедуваат лицата кои се сместени во државниот карантин во центарот на Скопје.

Денес ги посетив полициските службеници кои ги обезбедуваат лицата кои се сместени во државниот карантин во центарот на Скопје. Карантинот во траење од 14 дена се воведува за сите македонски државјани кои од различни причини не можеле да се вратат во нашата земја. Транспортот од граничниот премин до карантинскиот објект го врши овластен превозник одреден од страна на Генералниот секретаријат на Владата, а Министерството за внатрешни работи го придржува транспортот од граничниот премин до карантинскиот објект.

Од страна на полициските службеници бев запознаен со протоколите по кои тие постапуваат со цел да осигурат непречено функционирање согласно препораките од Министерството за здравство и останатите надлежни здравствени установи. Полициските службеници се поставени на влез во хотелот и на сите катови, со цел гарантирање и одржување на редот во објектот. Апелирав до нив да водат сметка за своето здравје и за својот живот, но и целосно да бидат на располагање на граѓаните кои се сместени во карантискиот објект.

Во моментов припадниците на Министерството за внатрешни работи обезбедуваат седум објекти, а заклучно со денес во државен карантин се спроведени околу 250 лица, вратени од странски земји, напиша на Фејсбук Чулев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.