Новите патни исправи, коишто се очекува да пристигнат следниот месец нема да го имаат новото име на државата, рече на денешната прес конференција министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. Како што кажа тој, причина за тоа е немање технички спецификации околу изгледот на новата патна исправа, што, според Чулев требало да биде завршено од тимот предводен од претходниот министер, Оливер Спасовски.

„Нема да бидат најверојатно веднаш со новото име заради тоа што не се утврдени техничките спецификации околу изгледот на новата патна исправа“, рече Чулев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.