Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска лично контактирал со новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска кои добивале закани од Емил Јакимовски, вработен во Централниот регистар.

Јас лично како Наке Чулев, но и како актуелен министер за внатрешни работи најостро ги осудувам сите закани кон новинари и медиумски новинари. Јас лично денеска контактирав со новинарката Мери Јордановска при што и беше понудена целосна соработка и поддршка за расчистување на овој случај. Исто така во текот на утрешниот ден издадена е инструкција до раководителот на единицата за насилен криминал при што Мери Јордановска но и новинарката кон која што исто така имало закани – Искра Коровешовска од ТВ АЛФА да донесат материјални докази со цел процесуирање на случајот до ОЈО. Ги охрабрувам сите претставници на медиумите доколку се мета на напади и закани да пријават во МВР за што сторителите веднаш ќе бидат санкционирани до ОЈО со цел превенција на вакви случаи. Сите случаи на насилство врз новинари кои беа извршени во изминативе неколку години, а кои се уште лебдат, јас ќе настојувам и максимално ќе се залагам да се решат за што ќе во текот на наредните денови ќе побарам и соодветна инфомрација од МВР по што ќе бидат информирани и здруженијата на новинари“ – вели Наќе Чулев – Министер за внатрешни работи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.