Членови и функционери на ВМРО – Народна партија, Обединети за Македонија и МААК се приклучија кон ВМРО-ДПМНЕ.

Денеска имавме средба со дел од раководството од повеќе политички партии кои до пред извесно време партиципираа во власта. Дел од тие преминуваат во ВМРО-ДПМНЕ, дел во останатите десничарски партии од Коалицијата „За подобра Македонија“, истакна генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.

Тие ги ставаат своите капацитети на располагање се со цел што побрзо да ја тргнеме оваа криминално-рекетарска власт и да помогнеме што побрзо во обновата на Македонија, рече Јанушев и додаде дека тие како ВМРО-ДПМНЕ остануваат отворени и ги повикуваат сите чесни и искрени граѓани на Македонија да се придружат во борбата против власта, во борбата за обнова на Македонија.

Она што исто така е вредно да се напомене, подвлече Јанушев, е дека овие луѓе ги напуштаат политичките партии во период кога буквално сите механизми на присилба и уцена се во рацете на Заев и СДСМ и одлучиле да се придружат на нашата борба за што побрзо СДСМ и Заев да ги тргнеме од власта и да почнеме со обновата на Македонија.

Од партијата велат дека на овој начин се обединува членството во пресрет на најавените избори догодина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.