Бирото за развој на образованието (БРО) им дозволи на децата од четврто одделение да користат печатени учебници, но родителите ќе треба сами да си ги печатат и да платат за тоа, но тоа не смеат да го прават издавачки куќи или фотокопирници и од тоа „да прават бизнис“.

Ајше Ајрулаи, раководителка на сектор во БРО, за „Слободен печат“ изјави дека дигиталните учебници имаат опција за печатење и секој може тоа да го стори доколку сака.

Дискутиравме за тоа. Не смее да се прави бизнис и учебниците да се копираат од страна на издавачки куќи. Материјалот може да се користат онлајн, но ако имаат потреба може да си го отпечатат. Учебниците треба да се користат како електронски верзии. Доколку некој сака да го отпечати, може да го стори тоа затоа што апликацијата ја дава таа можност. За социјалните случаи, Министерството додели одреден процент на печатени учебници, мислам дека беа 20 отсто. Дури и таблети се доделија на одредени ученици. Сите други треба онлајн да ги користат учебниците, вели Ајрулаи за „Слободен печат“.

По информациите дека во некои книжарници се продаваат комплет учебници за четврто одделение, кои ги има во дигитална форма, неодамна на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска рече дека просветните инспектори се постојано на терен за да контролираат дали се користат фотокопирани учебници за четвртоодделенците. Таа рече дека таквата продажба е кршење на правата на авторите, а МОН никому не му издало одобрение да ги печати или да ги продава дигиталните учебници.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.