Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците, 8 април 2021 година (четврток), Меѓународниот ден на Ромите е неработен ден за граѓаните припадници на ромската заедница.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на ромската заедница во Македонија им го честита Меѓународниот ден на Ромите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.