Во последните 24 часа во направени 464 тестирања за Ко вид-19 во Македонија се регистрирани 37 нови позитивни случаи во:

– Скопје 20
– Куманово 3
– Штип 1
– Тетово 3
– Струга 2
– Велес 1
– Охрид 2
– Гостивар 2
– Крива Паланка 1
– Кочани 2

Во истиот период починаа четири лица: пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и еден од Струга (74г). Од нив тројца се починати во болнички услови, а еден вон.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од:

– Скопје 41
– Куманово 34
– Штип 5
– Прилеп 6
– Тетово 13
– Велес 1
– Охрид 3
– Кавадарци 1
– Гостивар 6
– Струмица 2
– Кочани 2
– Демир Хисар 1
– Берово 1
– Виница 4
– Свети Николе 2
– Кичево 8
– Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 166.356 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15827, бројката на оздравени пациенти е 13315, на починати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1860.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.