Во четвртата изборна единица има најголем интерес за гласање. Во оваа изборна единица излегле 53,22 отсто од пријавените гласачи. Во третата изборна единица на гласање излегле 51,51 отсто од заведените гласачи. Во првата изборна единица, според податоците од ДИК, до 19 часот, правото на глас го оствариле 47,30 отсто, во петка гласале 44.87 отсто од гласачите, во двојка 43.37 отсто.

Најслаба излезност има во шестка, каде гласале само 35,46 отсто од гласачите.

Според изборни единици:

ИЕ 1 – 47,4%
ИЕ 2 – 43,4%
ИЕ 3 – 51,5%
ИЕ 4 – 53,2%
ИЕ 5 – 44,8%
ИЕ 6 – 35,4%

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.